Dodo dnes
V tomto článku jsou poměrně detailně popsány technické specifikace a vybavení našeho Dodíka. Popis je rozdělen do technických okruhů a vždy obsahuje informace o aktuálním stavu. Tedy vždy, když na systémech v autě něco vylepšíme, změna je zaznamenána i zde. Nováčkové tak mohou mít přesnější představu, co všechno takové obytné auto může obsahovat, a my subjektivně považujeme za prospěšnou a potřebnou výbavu. Lze ji pak třeba i srovnávat s nabídkou, kterou mají zrovna oni. Znovu zdůrazňuji, že naše konfigurace vychází samozřejmě z našich potřeb a stylu cestování a naprosto nemusí vyhovovat někomu jinému. Je tu spíš takhle detailně proto, aby si každý, kdo vybírá své nové auto uvědomil, o čem musí přemýšlet, nežli si odpoví na otázku: "Musí mít to auto zrovna tohle vybavení?, mám si zrovna tohle vybavení doobjednat? Budu to využívat?" Ze stejného důvodu je dole uveden i seznam vcelku běžného vybavení, které my naopak nemáme a zdůvodnění proč. Protože jsme ho před nákupem podrobili úvaze a rozhodli, že se zrovna pro nás nehodí. I když ho má kdekdo a taky ho doporučuje. Tento článek je vlastně taková motivace k přemýšlení. Takové mentální cvičení, jaký styl karavangu bude čtenář asi tak vyznávat, jestli má stejné podmínky a preference nebo naopak zcela opačné nežli my.
Dodo je model PILOTE Pacific P-746C, modelový rok 2018.
Základní rozměry jsou délka: 7,45m, šířka: 2,30m (bez zpětných zrcátek), konstrukční výška 2,85cm (bez antén, apod.). Přesněji to vysvětluje obrázek. Na obrázku je však původní, klasické řešení salonu, s jednou dvojlavicí. My teď už máme sezení do "L" se středovým stolkem. Změna je popsána ZDE. Potahy jsou z bio kůže a ukázaly se jako elegantní a přitom praktické řešení.
Další technické parametry budou zmíněny u jednotlivých částí vozu.
---------------------------------------------------------------------------------------
PODVOZEK
Podvozek je stále nejpoužívanější platforma od firmy Fiat, a sice Ducato CCS (Camping Car Special). Jedná se o speciální podvozkový rám pro obytné vozy, lehčí, s nižší světlou výškou a vyšší stabilitou. Lepší stabilita je dána hlavně rozšířením zadní nápravy na 1980 mm (je to o 190 mm širší, než běžná náprava nákladní verze Ducata). Samozřejmě to přináší i více prostoru pro obytnou nástavbu. Rozvor obou náprav je docela velký: 403,5 cm. Pro potřeby Dodíka s celkovou délkou 7,45m, jsou již při výrobě u Fiatu použity speciální prodlužující moduly.
Přední náprava je typu McPherson, s nezávislým zavěšením kol, přední a zadní ochranná tyč je ve standardu. Zadní závěsy jsou navrženy speciálně pro použití obytných vozů. V závislosti na typu modelu existují tři různé typy parabolických listových pružin.
U Dodíka jsem ale základní odpružení vozu doplnil o přídavné vzduchové pérování zadní nápravy, s nezávislým ovládáním obou zadních kol. Popis úpravy najdete ZDE. Vzduchové měchy s vnějším průměrem 170 mm, jsou značky RUBENA Hradec Králové. Mají dva vlnovce a jsou určeny pro podvozky do 5 tun. Kompresor je z řady firmy EXTOL Premium. Provoz na 12V, dodává 150PSI/10,3baru. Je napojen na motorovou (startovací) baterii.
Palivová nádrž má objem 90 litrů, což je dobrý standard. Levnější modely nebo výrobci nasazují jen 75l a 90l je už za příplatek. My mohli mít za příplatek nádrž 120l (plus cca 5000Kč) ale tato velká nádrž je o celých 25kg těžší nežli devadesátka. Bez nafty. Proto jsme ji nevzali.
Z výroby jsem na autě dostal pneumatiky MICHELIN Agilis Camping 215/70 R15 CP, tedy speciální gumy pro obytné vozy. Jsou celoroční, takže přímo na sněhu se nechovají úplně ideálně. Ale protože jinak jsem s nimi spokojen, budu je používat i dál. Článek o jejich řádném huštění najdete ZDE. Jsou patnáctipalcové a mám je zatím na běžných ocelových discích. Větší 16" kola dle mého názoru výrazně lépe vypadají.... ale to je asi tak všechno (viz.závěr tohoto článku).
---------------------------------------------------------------------------------------
MOTOR A PŘEVODOVKA
Motor je typu 150 MultiJet2, splňující normu Euro 6. Zdvihový objem: 2287 cm3, max. výkon: 150 koní neboli 112 kW při 3600 ot./min. Maximální točivý moment: 380 Nm při 1500 ot./min, konstantní točivý moment od 1500 do 2250 ot./min. Elektronicky řízené přímé vstřikování Common Rail MultiJet II s turbodmychadlem, s proměnnou geometrií a mezichladičem. Super je, že tento motor, i když splňuje Euro6, ještě nepoužívá močovinu (AdBlue). Mám tedy o starost méně. Nízké emise se dosahují pomocí systému EGR s nízkým tlakem, který spolupracuje s vysokotlakým systémem EGR, snižuje teplotu plynové hmoty (čerstvý vzduch + EGR) ve sběrném sacím potrubí. To přispívá k dostatečnému snížení emisí NOx i bez AdBlue.
Fiat udává nejvyšší rychlost: 152-161 km/h (prý podle modelu a verze), spotřeba paliva NEDC: 6,1 – 6,7 l/100 km (v závislosti na modelu a verzi), o 3 % nižší spotřeba oproti motorům Euro 5+, emise CO2 : 160 – 177 g/km (v závislosti na modelu a verzi). Tolik teorie. V praxi našeho obytného auta jsem na rovné dálnici a za bezvětří jel nejvýše 150km/h a dlouhodobá spotřeba se pohybuje okolo 10 litrů nafty na 100km.
Jako příplatkovou výbavu jsem do auta nechal dát robotizovanou 6ti stupňovou převodovku Comfort-Matic. Její technický popis, výhody a nevýhody, najdete ZDE. Zkušenosti po prvních dvou letech provozu naopak ZDE.
Jako motorový olej doporučuje jak manuál, tak autorizovaný servis Fiat profesional plně syntetický olej s kódem 0W-30. Dodíka tedy krmím značkou Shell a typem HELIX Ultra 0W-30.
---------------------------------------------------------------------------------------
KABINA ŘIDIČE A JÍZDNÍ ASISTENTI
Auto má manuální klimatizaci v kabině řidiče. Máme i dva airbagy - pro řidiče i spolujezdce. Dále mezi základní vybavení kabiny z výroby patřilo:
ABS - zkratka pro Antiblockiersystem nebo také Anti-lock Brake System což znamená protiblokovací systém. Je to systém aktivní bezpečnosti vozidla, který zabraňuje zablokování kola při brzdění a tím ztráty adheze mezi kolem a vozovkou, čímž umožňuje zachování stability, ovladatelnosti a řiditelnosti vozidla v mezních situacích (například při prudkém brzdění).
ESP Traction+ - Elektronický stabilizační program, označovaný zkratkou ESP z anglického Electronic Stability Program, je rozšíření funkce systémů ABS a ASR. Program pomáhá stabilizovat automobil pomocí přibrzdění některého z kol a omezením výkonu motoru (tedy snížením kroutícího momentu) například při rychlém průjezdu zatáčkou.
ASR – Systém regulace prokluzu kol, běžně označovaný zkratkou ASR (z anglicky Anti-Slip Regulation), je v automobilní technice dodatečné zařízení v hnací soustavě, které zabraňuje protáčení hnacích kol, a to ve všech rychlostech. Tím zajišťuje stabilitu a ovladatelnost při akceleraci. Je rozšířením systému ABS.
Couvací kamera se samostatným monitorem - všechny modely Pilote jsou vybaveny přímo z výroby integrovanou couvací kamerou. Bez vyjímky. Tedy žádné "přípravy na couvací kameru", žádné nabídky kamery coby příplatkové výbavy. U Dodíka je signál z ní vyveden na samostatný monitor, který může běžet stále i během jízdy, takže skvěle plní funkci zpětného zrcátka.
Poznámka: proti této poslední fotografii jesm si nechal volant potáhnout pravou poctivou kůží. Tato úprava je popsána ZDE.
VNĚJŠÍ ELEKTRO VÝBAVA VOZU
KONSTRUKCE NÁSTAVBOVÉ ČÁSTI

PLYNOVÝ ROZVOD
VODOVODNÍ SYSTÉM
Tlakové čerpadlo je umístěno pod zásuvkou pod chladničkou, má protimrazovou pojistku, která automaticky vypustí veškerou vodu z celého rozvodu při teplotě nižší nežli 3°C.
CÍSAŘPÁNŮV TRŮN
ELEKTRO SYSTÉM AUTA
MULTIMEDIA NA PALUBĚ
---------------------------------------------------------------------------------------
OSTATNÍ SPOTŘEBIČE NA PALUBĚ
A TROCHU TOHO ZABEZPEČENÍ
MALÁ FOTOGALERIE DODÍKA
Exteriér
Interiér
Na závěr: jaké vybavení jsme nepovažovali za nezbytné pro nás:
Markýza - velmi obvyklé a žádané vybavení většiny bydlíkářů. My ovšem nejvíce cest máme v ČR (víkendů je víc nežli dovolených) a to cestujeme z místa na místo a spíme nadivoko. No a tady je použití markýzy problematické, neboť může tvořit rozdíl mezi parkováním a kempováním, které může být v daném místě zakázané. Je velmi málo okamžiků, kdy by nám markýza byla prospěšná. Buďto je hezky a my jsme venku, klidně bez ní (třeba ve stínu stromu poblíž Dodíka) nebo je ošklivo a to jsme uvnitř. Proto je Dodík bez markýzy a my šetříme peníze i kilogramy.
Nosič kol - opět jen naše rodinné specifikum. Jezdíme v autě jen dva a z toho jen jeden si sedne na kolo. No a to dám vcelku pohodlně i do garáže. Navíc, prodloužení už tak dlouhého auta o zadní nosič, by přineslo ještě menší manévrovací možnosti, nutnost zabezpečení, atd. atd. Proto je Dodík bez nosiče kol a my šetříme peníze i kilogramy.
Klimatizace obytné části - její absence má dva důvody. Přídavná klimatizace je díky spotřebě využitelná prakticky jen v kempech, po připojení na síť. No a my jsme divočáci. A druhý důvod je v podstatě zdravotní - klimatizace prostě nemáme rádi. Navíc je Dodo poměrně velmi dobře izolované auto, což pomáhá nejen v zimě, ale hodně dobře i v létě. Obytné auto má obvykle okna (boční i střešní) všude možně, takže se dá docela úspěšně pracovat i s průvanem. Proto je Dodík bez klimatizace a my šetříme peníze i kilogramy. Samozřejmě, pokud někdo jezdí třikrát ročně plácnout sebou na 14 dní do jednoho kempu v Chorvatsku, je to jiný příběh.
Satelitní anténa - i když až nezdravě často na televizi koukáme, stačí nám dobrá DVB-T anténa pro pozemní vysílání. Opět - většinu roku se pohybujeme po ČR, kde je DVB-T daleko operativnější než satelit. Při zaparkování je více jedno, kde a jak stojíme. Za hranicemi Česka necítíme zas až tak vysokou potřebu sledovat 1.425.díl seriálu "Ordinace v růžové zahradě" a na občasné zprávy z ČR si pustíme ČT24 z internetu. Navíc máme na palubě 2TB hard disk s asi 2500 filmy a seriály. Takže pokud nám čeština chybí, dá se s tím něco dělat (navíc bez otravných reklam). Proto je Dodík bez satelitu a my šetříme peníze i kilogramy.
16" kola - je to vlastně stejný příběh, jako u osobních aut: "větší kola mnohem lépe vypadají!" To slýchávám od mnoha lidí a je to samozřejmě pravda. Jestli ale mají 16" kola význam i z nějakého praktického důvodu (myslím důvod, který by vyvážil výšší hmotnost a cenu), to už jsem se ale nikde moc nedočetl. Proto je Dodík na 15" kolech a my šetříme peníze i kilogramy. I když na 15" elektrony bych někdy budoucnu ale přešel rád. 6.1.2021 na "Pokecu" těchto stránek se ozval kolega bydlíkář Leoš a jednu výhodu 16" kol představuje: prý výrazně lepší jízdní vlastnosti na sněhu, co zní velmi logicky a díky za připomínku. Pro mne osobně se nic nemění (v zimě máme Dodíka zazimovaného v hale a nejezdíme) ale pro zimní výletníky je to rozhodně argument hodně zajímavý.
Pevná nádrž na plyn - Nejezdíme v zimě nebo na delší vzdálenosti v takové intenzitě, abychom nádrž využili. Navíc jsem milovník používání čistého propanu a pouhých šest plnicích stanic pro čistý propan v ČR není moc hustá síť. Proto má Dodík jen běžné láhve a my šetříme peníze i kilogramy. Jednoho krásného dne si nechám vyměnit své ocelové lahve za kompozitní, což je finanční náklad a hmotnostní úspora. Chceme obecně začít jezdit trochu více přes zimu nežli se děje nyní ale cílem pak je spíš nezávislé naftové topení nežli, pevná větší nádrž na drahý plyn.
Elektrocentrála - elektrocentrála se dle mého názoru vyplatí pouze cestovatelům (a rybářům), kteří tráví na jednom místě více dní, bez možnosti připojení na el.síť a s možností, že počasí nebude slunečné (tedy i jindy nežli v létě, kdy do hry vstupují solární panely). Nebo pro lidi, kteří na palubě v průběhu roku i pracují - s vysokou spotřebou proudu. Ani do jedné z těchto kategorií nespadáme a proto není Dodík vybaven elektrocentrálou a my šetříme peníze i kilogramy.
EFFOY - platí to samé, jako v případě elektrocentrály, jen je pořízení ještě dražší, provoz je ještě nákladnější.
Vývod na gril - negrilujeme na cestách zase až tak často, aby v případě potřeby nebyl lepší běžný gril na dřevěné uhlí. Speciálně u rozvodu plynu po autě platí, čím méně, tím lépe.
---------------------------------------------------------------------------------------
A to už je úplný konec článku o technických specifikacích našeho Dodíka. Jinak souhrnný článek, popisující i další zkušenosti najdete v "Hodnocení po prvních 5000km".
Máte nějaký dotaz? Napište! jiri.pm@seznam.cz